Uudised ja teated

« Tagasi

XII Sakala Mängud toimuvad 16.-17.mai

Sakala mängud taas Viljandis

Viljandimaa Omavalitsuste Liidu otsusel peetakse 12. Sakala mängud 16.–17. mail Viljandi spordibaasides. 

Kavas on kümme spordiala (kergejõustik, meeste võrkpall, naiste võrkpall, korvpall M40+, jalgpall – poisid 2004. a ja nooremad, kabe, lauatennis, mälumäng, vabamaadlus, petank) ja lisaks jalgrattamatk Viljandimaa vaatamisväärsematesse paikadesse. Oodatud on 12 Viljandimaa omavalitsust ja külalised üheksast Jõgevamaa, Järvamaa ja Valgamaa vallast/linnast. Esmakordselt on üle aasta toimuvatest mängudest osavõtu kutse Hummuli vallal.
 
Viljandimaa Spordiliidu ja omavalitsuste koostöös valminud juhendis on võrreldes eelmisega väikseid muudatusi: male on asendatud kabega, jalgrattavõistlus matkaga. 

Valdade ja linnade võistkondi lubatakse komplekteerida ainult antud omavalitsuse territooriumil alaliselt elavatest elanikest. Võistlejate nimekirja kinnitab antud omavalitsuse juht. 

Mängude põhialal kergejõustikus võisteldakse kolmes vanuseklassis: mehed: MV 40+, MV 50+, 100, 800, 5000, kaugus, kuul, ketas, oda, 4X100; naised: NV 35+, NV 45+, 100, 400, 1500, kaugus, kuul, ketas, oda, 4X100. 

Varasematel mängudel pole numbrit tehtud sellest, kui jooksualadel või kaugushüppes võistlevad täiskasvanutega koos ka nooremad. 

Ainult noortele on jalgpall: 2004. aastal ja hiljem sündinud 12 liikmelised võistkonnad (platsil 7 mängijat + väravavaht). Mängitakse Viljandi järve äärsel kunstmuruväljakul. 
Korvpallimäng on seevastu võistkondadele vanusega 40+. 

Tulist heitlust on oodata võrkpallis nii nais- kui meeskondadele. Üks omavalitsus võib võistkondlikel aladel välja panna ka mitu võistkonda. Arvesse läheb parima võistkonna tulemus. 

Osavõturohked on olnud noorte vabamaadlusvõistlused 16 kehakaalus (1997. a ja hiljem sündinud). 

Lauatennises kuulub võistkonda kaks meest ja üks naine. Kabes kolm meest ja kaks naist. 
Viimase alana on kavas mälumäng viieliikmelistele võistkondadele. 

Rahvamatk toimub 17. mail kella 10–13 läbi Viljandimaa ajalooliste paikade. Matka pikkus on orienteeruvalt 25 km. Iga omavalitsus, kellel vähemalt üks osaleja läbib matkaraja, saab üldtabelisse 20 kohapunkti. Osalejate vahel loositakse ergutusauhinnad 17. mail kell 15.30 Sakala Mängude lõpetamisel Sakala Keskuses. 

Kellel lugejatest tekib osalemise huvi, koguge endale mõttekaaslased ja andke sellest varakult oma valla juhtidele teada. 

Juhendiga saab tutvuda SIIN

I Sakala mängud peeti 20.–21. mail 1939. aastal Viljandis koos võimlemispeoga. 20. mail oli Viljandis äike ja suur vihmasadu ning seetõttu jäid osad kergejõustikuvõistlused toimumata. Kavas oli 15 ala ning tolleaegsete kirjapanekute järgi oli staadionil paraadil ligi 2000 osavõtjat ja ligi 3000 pealtvaatajat. 

Ettevalmistust mängudeks kirjeldab Uudisleht 15. märtsil 1939 lk 7. Spordikiri Mulgimaalt: "Ettevalmistus suviseks spordihooajaks käib Viljandis ja maakonnas tänavu era kordse hooga. Näib, et otsitakse lumeta talve järele lohutust spordialadest, mis ei tarvitse nii palju kui suusatamine kannatada ilmastiku kummaliste tujude käes. Nii linnas kui maal teevad tõhusat tööd võimlemis- ja rahvatantsurühmad, milliseid mängudel esinemiseks on senini juba üles antud üle poolesaja. Instruktoritel on rühmadega nii palju tööd, et ollakse vahel päris ummikus. Selle suure töö esimeseks tuleprooviks on Sakala Mängud, mis maakonna spordiliidu korraldusel peetakse Viljandis 21. mail koos kohaliku noortepäevaga. Sellel suurel spordipühapäeval loodetakse Viljandisse kogunevat mitu tuhat võimlejat, rahvatantsijat ja võistlejat. Ka kergejõustiklased, veesportlased ja jalgpallurid on suures ettevalmistushoos. Hiljuti alustasid kergejõustiklased juba välise metsatreeninguga, mida tehakse kaks korda nädalas rööbiti sihtvõimlemise ja raskejõustikutundidega. Omapärase treeningviisi on leiutanud Viljandi kergejõustiklased oma „Trepimäel", kus harjutatakse nimelt jalgu tugevaks üleshüplemisega ja keksimisega. Saalitreening on kestnud juba novembrikuust saadik ja jätkub kuni maikuuni." 

Heino Laiapea